Haber Detayı
02 Aralık 2017 - Cumartesi 16:45 Bu haber 1217 kez okundu
 
Define bulmak için "antik kayayı" ikiye ayırdılar
GÜNDEM Haberi
Define bulmak için

MANİSA (AA) - Manisa'da tarihi MÖ 8'inci yüzyıla uzanan Aigai Antik Kenti içinde tarihsel öneme sahip olduğu değerlendirilen bir kaya kütlesinin defineciler tarafından parçalandığı öne sürüldü.

Yunusemre ilçesinin Köseler Mahallesi sınırlarında yer alan antik kentte yürütülen kazılara başkanlık eden Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Sezgin, yaptığı açıklamada, kent alanı içinde bulunan yaklaşık 8 metre yükseklikteki dev kayanın defineciler tarafından özel tekniklerle parçalara ayrıldığını belirtti.

Kayanın iki gün önce ikiye ayrıldığını gördüklerini, yaptıkları incelemede damarı tespit edilerek delme cihazlarının yardımıyla parçalandığını ve içinde define arandığını tespit ettiklerini kaydeden Sezgin, "Arkeolojik kalıntıların olduğu bölümdeki dev kaya kütlesi, defineciler tarafından parçalandı. Konuyla ilgili polise şikayette bulunduk, soruşturma başlatıldı. Bu kaya kültesinin parçalanmasına anlam veremiyorum. Muhtemelen tutulan bir dedektör, kayanın içindeki demir minareli yüzünden öttü ve içinde değerli bir şey olduğu zannedildi." dedi.

- "Muhtemelen Kibele'yi simgeliyordu"

Bölgede antik kalıntılara ve doğal güzelliğe zarar verildiğini dile getiren Sezgin, kayanın antik dönemde bilinçli olarak tek parça olarak bırakıldığına yönelik tahminlerinin de bulunduğuna işaret etti.

Sezgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kayanın burada olmasının bir anlamı var. Burada bir yerleşim yeri var, genelde yerleşim yerinde büyük kaya kütlesi yoktur. Fakat buradaki kaya özel olarak bırakılmış. Bunlara tüp kayaları diyoruz, tahminlerimiz doğruysa bunlar ana tanrıça Kibele'yi simgeliyor. Bu tahmini doğrular nitelikte kaya kütlesinin önü bir teras gibi düzeltilmiş. Tabii kaya parçalandıktan sonra bu görüntü tamamen kayboldu."

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Define, bulmak, için, "antik, kayayı", ikiye, ayırdılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı