Haber Detayı
22 Ocak 2018 - Pazartesi 23:15 Bu haber 1223 kez okundu
 
Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Delattre: Doğu Guta ve İdlib'deki trajedi kabul edilemez
Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Delattre, "Önceliğimiz gözlerimizin önünde trajedinin yaşandığı Doğu Guta ve İdlib. Bu kesinlikle kabul edilemez." dedi.
GÜNDEM Haberi
Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Delattre: Doğu Guta ve İdlib'deki trajedi kabul edilemez

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, daha önceden planlanan kapalı oturumda, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock'ın Suriye'ye yaptığı ziyaretin sonuçlarını görüşmek üzere toplandı.

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Lowcock'un Konseyi ziyareti ve Suriye'deki insani duruma ilişkin bilgilendireceğini belirtti.

Delattre, "Önceliğimiz gözlerimizin önünde trajedinin yaşandığı Doğu Guta ve İdlib ve bu kesinlikle kabul edilemez.'' dedi.

Suriye'deki son gelişmeleri de görüşeceklerini anlatan Delattre, Konsey'deki toplantının Viyana'da yapılacak Suriye görüşmeleri öncesinde de önemli olduğunu ifade etti.

Delattre, sahadaki durumun kabul edilemeyeceğini ve sahada ne kadar istikrar sağlanırsa Viyana'daki görüşmelere de o kadar daha iyi bir ortam hazırlanmış olacağını vurguladı.

İsveç'in BM Daimi Temsilcisi Olof Skoog ise insani felaketin yaşandığı Suriye'ye BM'nin insani yardım ulaştırabilmesi konusunda BMGK'nin Lowcock'un çalışmalarını desteklemesi gerektiğini bildirdi.

Skoog, Suriye'de her türlü askeri gerilimin tırmanmasından endişe duyduklarını sözlerine ekledi.

Muhabir: Betül Yürük


Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Fransa'nın, BM, Daimi, Temsilcisi, Delattre:, Doğu, Guta, ve, İdlib'deki, trajedi, kabul, edilemez,
Yorumlar
Haber Yazılımı