Haber Detayı
28 Kasım 2017 - Salı 15:30 Bu haber 816 kez okundu
 
Ilıman iklim insanları daha 'dost canlısı' olabilir
Araştırmacılar, ortalama 22 derece hava sıcaklığına sahip yerlerde yaşayanların daha "sosyal" ve "dost canlısı" olabileceğini öne sürdü.
GÜNDEM Haberi
Ilıman iklim insanları daha 'dost canlısı' olabilir

ANKARA (AA) - Araştırmacılar, ortalama 22 derece hava sıcaklığına sahip yerlerde yaşayanların daha "sosyal" ve "dost canlısı" olabileceğini öne sürdü.

Avustralya, ABD, Çin ve İngiltere'den bilim adamlarınca yürütülen araştırmaya farklı ülkelerden 1,6 milyondan fazla kişi katıldı.

Çalışmada katılımcılara online kişilik testleri yapıldı. Daha sonra bu kişilerin yaşadıkları bölge ve test sonuçları karşılaştırıldı. Araştırmaya göre, yıllık ortalama 22 derece sıcaklığa sahip bölgelerde yaşayan kişilerin "uyumlu, sosyal, insaflı ve yeni deneyimlere açık" gibi kişisel özelliklere sahip olabilecekleri saptandı.

"Ilıman iklim insanı daha çok sosyalleşiyor"

Araştırmayı değerlendiren Avustralya'daki Melbourne Üniversitesinden Prof. Samuel Gosling, yaptığı açıklamada daha ılıman iklimlerde yaşayanların dışarı daha sık dışarı çıktıklarını ve daha fazla sosyalleştiklerini ifade etti.

Gosling, bulguların soğuk ve sıcak ülkelerde yaşayanların farklı kişisel özelliklere sahip olmasının anlaşılmasına yardımcı olabileceğini kaydetti.

Araştırmanın sonuçları "Nature Human Behaviour" dergisinde yayımlandı.

Muhabir: Emel Öz Gözellik

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Ilıman, iklim, insanları, daha, 'dost, canlısı', olabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı