Haber Detayı
09 Aralık 2017 - Cumartesi 21:01 Bu haber 1025 kez okundu
 
Irak Başbakanı İbadi DEAŞ'a karşı zafer ilan etti
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, topraklarının DEAŞ'tan tamamen kurtarıldığını, örgüte karşı zafer elde edildiğini ve ülkenin her yerine Irak bayrağı astıklarını açıkladı.
GÜNDEM Haberi
Irak Başbakanı İbadi DEAŞ'a karşı zafer ilan etti

BAĞDAT (AA) - Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, tüm ülke topraklarının terör örgütü DEAŞ'tan kurtarıldığını belirterek, örgüte karşı zafer elde edildiğini açıkladı.

İbadi, devlet televizyonu aracılığıyla yaptığı konuşmada, "Irak toprakları DEAŞ'tan tamamen kurtarıldı. Gasbedilen tüm köy ve kasabalar geri alındı. Zafer rüyamız gerçek oldu ve DEAŞ'a karşı zafer elde ettik. Ülkenin en uzak sınır noktasına kadar her yerine Irak bayrağını astık. Elinizle gerçekleşen bu zaferden dolayı sizi kutluyorum." açıklamasını yaptı.

"Allah'ın lütfu, halkımızın birliği, yaralılarımız ve şehitlerimizin çabasıyla zaferi kazandık." diyen İbadi, Irak halkına hitaben, "Birliğinizi muhafaza edin, yeni bir aydınlık geleceğe başlayın." ifadelerini kullandı.

DEAŞ'a karşı elde edilen başarının bölünme eşiğinde olan Irak'ın birliğini koruduğunu vurgulayan İbadi, DEAŞ'a karşı mücadelede kendilerine destek veren Şiilerin dini mercii Ali es-Sistani, ordu, polis, Haşdi Şabi ve yerel güçlere de teşekkür etti.

İbadi, DEAŞ'la savaşın sona ermesinden sonraki sürecin yolsuzlukla mücadele olacağının altını çizerek, "Yolsuzlukla mücadele, kurtarma operasyonlarının uzantısı olacak ve yolsuzluk yapanların Irak'ta yeri olmayacak." diye konuştu.

Irak Başbakanlığı, ülkenin DEAŞ'tan kurtarılmasından dolayı yarını ülke genelinde tatil ilan etti.

Muhabir: Haydar Hadi

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Irak, Başbakanı, İbadi, DEAŞ'a, karşı, zafer, ilan, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı