Haber Detayı
13 Ocak 2018 - Cumartesi 15:15 Bu haber 1116 kez okundu
 
İran Dışişleri Bakanı Zarif: Nükleer anlaşma yeniden müzakereye açık değil
İran Dışişleri Bakanı Zarif, Trump'ın, İran'a nükleer anlaşma kapsamında sağlanan yaptırım muafiyetini son kez uzatması kararına ilişkin, nükleer anlaşmanın müzakereye açık olmadığını söyledi.
GÜNDEM Haberi
İran Dışişleri Bakanı Zarif: Nükleer anlaşma yeniden müzakereye açık değil

İSTANBUL (AA) - İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Twitter üzerinden Donald Trump'ın kararını değerlendiren Zarif, "Nükleer anlaşma, yeniden müzakereye açık değil." paylaşımında bulundu.

Zarif, Trump'ın nükleer anlaşmaya yönelik siyasetini eleştirerek, ABD'yi, birçok muhatabı olan nükleer anlaşmanın şartlarına bağlı kalmaya çağırdı.

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da, nükleer anlaşmanın "hiçbir şart altında" yeniden müzakereye açılamayacağı vurgulanarak, "İran ne şimdi, ne de gelecekte, anlaşmada hiçbir değişimi kabul etmeyecektir." ifadesine yer verildi.

Laricani'nin yaptırım listesinde yer almasına tepki

İran Dışişleri Bakanlığı ayrıca, ABD'nin nükleer anlaşma kararıyla eş zamanlı olarak açıklanan yaptırım uygulanacak şahıs ve kuruluşlar listesinde, İran Yargı Erki Başkanı Sadık Amoli Laricani'nin yer almasına tepki gösterdi.

Laricani'nin listede yer almasının, "uluslararası toplumda tüm kırmızı çizgilerin aşılması" olarak nitelendirildiği açıklamada, "Yakında çok ciddi bir karşılık verilecektir ve bunun sorumlusu da Amerika'dır." denildi.

Muhabir: Daler Mirov,Murat Karadağ

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: İran, Dışişleri, Bakanı, Zarif:, Nükleer, anlaşma, yeniden, müzakereye, açık, değil,
Yorumlar
Haber Yazılımı