Haber Detayı
15 Ocak 2018 - Pazartesi 15:00 Bu haber 889 kez okundu
 
İzmirli tasarımcının "yazı karakteri" başarısı
GÜNDEM Haberi
İzmirli tasarımcının

İZMİR (AA) - ABD'de yaşayan İzmirli genç tasarımcı Cem Eskinazi, yeni yazı tipi karakterlerinin tasarlanması için oluşturulan ve önde gelen tasarımcıların bulunduğu ekibe dahil oldu.

AA muhabirine açıklama yapan Eskinazi, Türkiye'deki eğitiminin ardından çalışmalarını sürdürdüğü ABD'de 2013 yılından bu yana tipografi ve yazı tipi tasarımı alanında faaliyet gösterdiğini belirtti.

New York'taki "This is Our Work" stüdyosu bünyesinde Oslo Mimarlık Trienali için hazırlanan kataloğun tasarımında görev almasının kendisi için dönüm noktası olduğunu dile getiren Eskinazi, bir Türk tasarımcı olarak trienal tasarlayan ekip içinde görev almanın gururunu yaşadığını ifade etti.

Trienal (Üç yılda bir düzenlenen gösteri ya da festival) kapsamında dağıtılan çantalarla ilgili yaşanan sorunu da tekstil konusunda iddialı bir ülkeden geliyor olmanın verdiği avantajla çözdüğünü aktaran Eskinazi, "Ailemin Türkiye'deki tekstil endüstrisi bağlantısından yararlanarak bu projeyi üzerime aldım. Türkiye'deki üreticiler ve tekstilcilerle birebir çalışarak trienal için istenen ürünü tasarlayabildik. Oslo'daki trienalin binlerce ziyaretçisi benim tasarladığım ve Türkiye’de üretilmiş çanta ile oradan ayrıldı. Yaptığımız katalog ve çanta tasarımı, Chicago Society of Typographic Art’s tarafından ödüllendirildi." dedi.

Daha sonra poster tasarımlarıyla New York'ta ödüllü tasarımcıların dahil olduğu "These Posters are Fireworks" sergisine katıldığını kaydeden Eskinazi, bu başarıların da etkisiyle geçen yıl dünyanın önde gelen yazı tipi tasarım şirketlerinden Japon Morisawa'nın ABD tasarım ofisine kabul edildiğini bildirdi.

Japonca ve diğer Asya yazı sistemleri konusunda uzman olan Morisawa için Latin yazı karakterleri tasarladıklarını aktaran Eskinazi, "Latin alfabesi dışında, Yunan ve Kiril alfabeleri üzerinde çalışıyoruz. Türkiye'de uzun yıllar yaşamış olmak, Rusya, Yunanistan, Ermenistan gibi farklı alfabeleri kullanan ülkelere coğrafi olarak yakın yaşamış olmak ve Türkçe biliyor olmak bana önemli bir avantaj sağladı." diye konuştu.

Dünyada yazı tipi tasarımı işiyle uğraşan profesyonellerin sayısı fazla olmadığına değinen Eskinazi, "Yazı tipleri dünyanın en çok kullanılan tasarım ürünlerinden biri. Fontlar hayatın her yerinde. Sokaktaki levhalardan, akıllı telefonlara, evinizdeki ocağın üzerindeki numaralara kadar her ürün bir yazı tipi kullanmak zorunda. Bu işle profesyonel olarak uğraşan Türk tasarımcıların sayısı da maalesef bir elin parmaklarını geçmiyor." vurgusu yaptı.

Türkiye'nin tasarım açısından çok zengin bir tarihi ve kültürel coğrafyada yer aldığını, bu avantajı işlerine yansıtmaya çaba gösterdiğini aktaran Eskinazi, ABD'de Rhode Island Tasarım Okulu'nda tipografi dersleri vermeye başladığını, edindiği bilgi ve deneyimle Türkiye'de de bazı çalışmalar yapmayı hedeflediğini kaydetti.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: İzmirli, tasarımcının, "yazı, karakteri", başarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı