Haber Detayı
07 Aralık 2017 - Perşembe 12:01 Bu haber 1541 kez okundu
 
Kalbi delik çocuklar ameliyata gerek kalmadan tedavi edildi
GÜNDEM Haberi
Kalbi delik çocuklar ameliyata gerek kalmadan tedavi edildi

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Kliniği'nde doğuştan kalp hastası olan dört çocuğun kalbindeki delikler ameliyata gerek kalmadan kateter-anjiyo yöntemi ile kapatılarak hastalar taburcu edildi.

Afyon Kocatepe Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayhan Pektaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşları 10 ile 17 arasında değişen dört hastanın kalbindeki delikler, yaklaşık 1 saat süren işlem ile ameliyata gerek kalmadan kasıktan girilerek anjiyo yöntemiyle başarılı bir şekilde kapatıldığını söyledi.

Pektaş, "Öncelikle aynı gün içerisinde altı hastada bu işlemi uygulamak istiyorduk ancak bir hastanın enfeksiyonu olması ve bir hastanın da akciğer tansiyonunun yüksek olması nedeniyle işlemlerini ertelemek zorunda kaldık." dedi.

"Bu tür kalp delikleri çocuklarda en sık görülen kalp hastalıklarından birisidir" diyen Pektaş, şöyle konuştu:

"Bu delikler, ortalama 1 saat süren bir işlemle, özel cihazlar kullanılarak ülkemizde birçok çocuk kardiyoloji merkezinde başarılı bir şekilde kapatılabiliyor. Ameliyatsız ve kasıktan anjiyo yöntemiyle yapılan bu işlem sonrasında hastalar aynı gün ayağa kalkıyor ve birkaç gün sonra taburcu ediliyor. Uyguladığımız bu yöntem; kesi ve dikiş atılmaksızın, ameliyat izi olmadan kısa sürede hastanın iyileşip günlük yaşantısına dönebilmesi sebebiyle günümüzde tercih edilen bir yöntemdir.

Yurt dışında ve ülkemizde birçok merkezde uygulanan bu işlem ilimizde de başarılı bir şekilde yapılmakta ve hastalardan hiçbir ücret talep edilmemektedir. Kalp deliği olan çocuklar tedavi edilmezlerse kalp büyümesi, ritim bozuklukları, akciğer tansiyonu, gelişme geriliği ve sık enfeksiyon geçirme gibi sıkıntılar yaşarlar. Bu tür rahatsızlığı bulunan çocuklarda halsizlik, bazen gelişme geriliği ve üfürüm gibi belirtiler görülebilir, ailelerin çocuklarında böyle bir belirti gördüklerinde mutlaka bir çocuk kalp hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekir. Bilim dalımızda daha önce bir kaç vaka da uygulanan işlemin artık devamlılığının sağlanması ayrıca büyük merkezlerde yapılan işlemleri ilimiz hastalarının hizmetine sunulmasını amaçlamaktayız."

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Kalbi, delik, çocuklar, ameliyata, gerek, kalmadan, tedavi, edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı