Haber Detayı
07 Aralık 2017 - Perşembe 16:31 Bu haber 2014 kez okundu
 
Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, İzmir'de:
GÜNDEM Haberi
Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, İzmir'de:

İZMİR (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, ABD Başkanı Donald Trump'un Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" ilan etmesine ilişkin attığı imzanın, İsrail'in yayılımcı politikalarını onayladığı anlamını taşıdığını belirterek "Sayın Trump iki devletli çözümden Kudüs'ün statüsünün korunması gerektiğinden bahsetse de bu sözlerin, atılan siyasi adımla hiçbir siyasi karşılığı olmadığı açıktır." dedi.

Bakan Kurtulmuş, Fuar İzmir'de düzenlenen 11. Turizm Fuar ve Kongresi (Travel Turkey İzmir) kapsamında Erken Rezervasyon Kampanyası basın toplantısına katıldı.

Kurtulmuş, kampanyanın sektör için can suyu olmasını dileyerek başladığı konuşmasında, Türkiye'nin yeni dönemde turizm alanında da atılımlarını gerçekleştirdiğini kaydetti.

Türkiye'nin her yerinin ayrı güzelliklerinin bulunduğunu ifade eden Bakan Kurtulmuş, İstanbul'dan İzmir'e, Kütahya'dan Van'a her bölgede sayısız tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerin yer aldığını, kuş dili olarak bilinen ıslık dilinin de UNESCO'nun somut olmayan miras listesine girdiğini anımsattı.

Erken rezervasyon kampanyasının yerli turist açısından büyük önem taşıdığına işaret eden Kurtulmuş, kampanyanın duyurulması konusunda sektör paydaşlarına önemli görev düştüğünü dile getirdi.

Kurtulmuş, hükumet olarak turizm sektörünü desteklediklerini belirterek, Türkiye'nin 15 yıl öncesine göre havayolu, karayolu ve tesis anlamında büyük aşama kaydettiğini hatırlattı.

Türkiye'de geçen yılki erken rezervasyonun 4,5 milyon olduğunu söyleyen Bakan Kurtulmuş, "Bu yıl 5'i geçeceğini umut diyoruz, 6 niye olmasın?" ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, erken rezervasyonun 48 saat öncesinden iptali durumunda rezervasyon sahibinin zarara uğramadığını da hatırlattı.

- ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" ilan etmesi

Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Kurtulmuş, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesine ilişkin Türkiye'nin çok hassas bir noktada durduğunu söyledi.

Ortadoğu'daki saldırgan ve yayılmacı politikalar nedeniyle bölgedeki nüfus yapısının değiştiğine dikkati çeken Kurtulmuş, "Birleşmiş Milletler'de alınan kararların da beş ülkeden birisi veya daha fazlası tarafından veto edilmesiyle İsrail'in bu yayılmacı politikalarına karşı dünya tedbir alamadı, tedbir geliştiremedi. Zaten diken üzerinde oturan 'iki devletli çözüm' noktasına gelinmişken bunu gerçekleştirmekten aciz bir dünya sistemi ile karşı karşıyayız. Böyle bir atmosferde ABD Başkanı'nın Kudüs'ün İsrail'in başkenti olduğu anlamına gelen ve kendi büyükelçiliğini oraya taşıyarak teyit eden kararı İsrail'in bu saldırgan politikalarını teşvik etmekten başka anlam taşımıyor." dedi.

Bölgedeki ülkelerin 25 yıl içinde dağıldığını, parçalandığını, ufalandığını, bölünme veya iç savaş tehlikesiyle karşı karşıya geldiğini vurgulayan Bakan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Bölgedeki bütün halklar iradesiz hale getirilerek İsrail'in yayılmacı politikalarına daha hazır hale getirilmiştir. Üstelik bir süper güç olduğu iddiasındaki ABD'nin bu kararıyla bu yayılmacı politikaları tabiri caizse onaylandığı ortaya konulmuştur. Sayın Trump iki devletli çözümden Kudüs'ün statüsünün korunması gerektiğinden bahsetse de bu sözlerin, atılan siyasi adımla, hiçbir siyasi karşılığı olmadığı açıktır."

Bakan Kurtulmuş, ABD içinde de bu kararı tasvip etmeyen çok sayıda insan olduğuna inandığını, barış yanlısı herkesin her nerede olursa olsun, haksız adıma karşı çıkması gerektiğini sözlerine ekledi.Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Kültür, ve, Turizm, Bakanı, Kurtulmuş,, İzmir'de:,
Yorumlar
Haber Yazılımı