Haber Detayı
27 Ocak 2018 - Cumartesi 22:15 Bu haber 1394 kez okundu
 
Manisa'da vatandaşların belediyeye "atık su" tepkisi
GÜNDEM Haberi
Manisa'da vatandaşların belediyeye

MANİSA (AA) - Manisa'nın Yunusemre ilçesine bağlı Uzunburun ve Çaltı mahallelerinin sakinleri, bölgedeki katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesisi atık suyunun arıtılmadan dereye akıtıldığını, bu nedenle insan ve hayvan sağlığının tehdit altında olduğunu iddia etti.

Uzunburun ve Çaltı mahallelerinde yaşayanlar, Manisa'da Büyükşehir Belediyesince 4 ay önce hizmete alınan Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi önünde bir araya geldi.

Basın açıklaması yapan Çaltı Mahallesi Muhtarı Gürol Kaplan, tesisin suyunun arıtılmadan dereye gönderildiğini belgelediklerini ileri sürdü.

Yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyen Kaplan, "Yer altı sularına karışan bu atıklar, yarın bizim soframıza ıspanak ve çilek olarak geliyor. Burada arıtma tesisi olduğu halde arıtılmadan bu sular doğaya bırakılıyor. Çocuklarımızın sağlığı ile oynanıyor. Bizim çöp ya da arıtma tesisi ile ilgili bir sorunumuz yok. Biz sadece suyun yasal olarak temiz bir şekilde akıtılmasını istiyoruz." dedi.

Kaplan, atık suyun mesai gün ve saatleri dışında arıtılmadığını savunarak "Hükümetten ve duyarlı kişilerden burada önlem alınmasını istiyoruz. Hem köylüler hem de hayvan üreticileri bu durumdan şikayetçiyiz. Kirliliğin önlenerek bu suyun arıtıldıktan sonra doğaya bırakılmasını istiyoruz." diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden Ercan Tünk ise geçimini çobanlıkla sağladığını belirterek suyu içen hayvanlarının telef olduğunu iddia etti.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Manisa'da, vatandaşların, belediyeye, "atık, su", tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı