Haber Detayı
17 Ocak 2018 - Çarşamba 14:15 Bu haber 1031 kez okundu
 
Öğretmenlerin adı okullarda yaşatılacak
- İzmir'de öğrencileri tarafından öldürülen öğretmenler Sevilay Durukan ve Ayhan Kökmen'in isimleri, Konak ve Ödemiş'teki okullara verilecek
GÜNDEM Haberi
Öğretmenlerin adı okullarda yaşatılacak

İZMİR (AA) - İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, İzmir'de öğrencileri tarafından öldürülen iki öğretmenin adlarının okullarda yaşatılacağını belirtti.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarıyla bir araya gelen Yahşi, amaçlarının sadece akademik başarı değil, öğrencilerin zihin ve ruh dünyalarına iyiliği koymak olduğunu söyledi.

İzmir'de yaptıkları en güzel işlerden birinin özel eğitime ihtiyaç duyan engelli çocuklara yönelik olduğunu anlatan Yahşi, "3 bin 300 özel eğitime ihtiyaç duyan çocuk vardı. 3 binin üzerinde öğrenci okula geliyor artık. FETÖ'den gelen okullarımızla okula gidemeyen engelli çocuk sayısını 100'e kadar düşürdük." dedi.

Yahşi, FETÖ soruşturmaları kapsamında 187 kuruma el konulduğunu anlatarak Milli Eğitim'e bağlı olanların milletin çocuklarına devlet okulu olarak hizmet vermeye devam ettiğini dile getirdi.

İzmir'de göreve geldiğinde yüzde 75'lerde olan ikili eğitim oranını yüzde 35'e düşürdüklerini bildiren Yahşi, İzmir'de geçmişte imam hatip alanında okul eksiği olduğunu ancak şu anda pek çok yerde bu eksiğin giderildiğini ifade etti.

Yahşi, zaman zaman istemedikleri olayların da yaşandığına işaret ederek Karabağlar ilçesindeki Nazire Merzeci Ortaokulu'nda 2012'de meydana gelen olayda Rabia Sevilay Durukan'ın (40) derste öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürüldüğünü, Ödemiş'te de 15 Aralık 2017'de Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen'in yine öğrencilerin saldırısıyla yaşamını yitirdiğini hatırlattı.

Bu olayların eğitim camiasında büyük bir üzüntüye neden olduğuna dikkati çeken Yahşi, "Merhum öğretmenlerin isimlerini okullarda yaşatma kararı aldık. Sevilay Durukan öğretmenin ismini Cennetçeşme Anaokulu'na, Ayhan Kökmen'in ismini Ödemiş'te Fen Lisesi'ne vereceğiz." dedi.
Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Öğretmenlerin, adı, okullarda, yaşatılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı