Haber Detayı
08 Aralık 2017 - Cuma 18:46 Bu haber 1002 kez okundu
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
GÜNDEM Haberi
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

AFYONKARAHİSAR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Şu anda ihracatımız 154-155 milyar dolara yaklaştı ama bunu kafi görmüyoruz. Bizim hedefimiz büyük. İhracatımızı 2023 yılında 500 milyar dolara yükseltmek istiyoruz. İnşallah bu hedefi gerçekleştireceğiz." dedi.

Eroğlu, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticileri Vakfı (TOSYÖV) tarafından düzenlenen "Afyonkarahisar 3. KOBİ Zirvesi"nde, Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki iş birliğini artırmak istediklerini söyledi.

Çin'den ithalatının yıllık 19 milyar, ihracatının ise 2 milyar dolar civarında olduğunu ifade eden Eroğlu, "Arada çok büyük fark var. Bizim Çin ile olan ticari münasebetimizi, ihracat dengesini de gözeterek artırmamız gerekir." diye konuştu.

Eroğlu, Türkiye'nin özellikle son yıllarda ekonomi alanından büyük ilerlemeler kaydettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Çin gelişiyor ama Türkiye de çok gelişiyor. İkinci çeyrekte yüzde 5,2 ile Çin ve Hindistanla birlikte biz de büyük bir büyüme performansı gösteriyoruz. Ancak bu yeterli değil. Hedefimiz yüzde 7. Türkiye'yi 3 kat büyüttük. İhracatımız da artıyor. Şu anda ihracatımız 154-155 milyar dolara yaklaştı ama bunu kafi görmüyoruz. Bizim hedefimiz büyük. İhracatımızı 2023 yılında 500 milyar dolara yükseltmek istiyoruz. İnşallah bu hedefi gerçekleştireceğiz. 2018 yılı Çin'de Türkiye yılı olarak ilan ediliyor. İşte bu yılda Türkiye'yi hem tanıtalım hem de turizm açısından bir hamle yapalım."

Dünyanın en önemli termal turizm merkezlerinden birinin Afyonkarahisar olduğunu anlatan Eroğlu, kentin sağlık turizminde de iyi bir noktaya geldiğini bildirdi.

Tabiat turizmi ve kültür turizminde de önemli hamleler yaptığını dile getiren Eroğlu, Afyonkarahisar'daki dünyaca ünlü Frig Vadisi'nin tanıtımı noktasında çalışmalar yaptıklarını bildirdi.


Eroğlu, kiraz ihracatının da önünün açıldığına dikkati çekerek, "2018 yılında her Çinlinin en azından bir kiraz yemesini istiyoruz. Ayrıca bunun yanında bir de lokum. Her Çinli bir tane de lokum yerse Afyonkarahisar'ın ihracatı çok artar." ifadelerini kullandı.

- ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması kararı

Konuşmasında ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına değinen Eroğlu, Kudüs'ün Müslümanların ilk kıblesi olduğunu anımsattı.

Kudüs'ün Müslümanların gözbebeği olduğunu aktaran Eroğlu, "ABD Başkanı Trump'ın hukuksuz bir şekilde büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı alması, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması anlaşılmaz bir tutumdur. Bunu tanımıyoruz. Hatta bunu kınıyoruz. Dolayısıyla Çin'in de bu konuda destek olmasını istiyoruz." dedi.

Toplantıya, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hongyang, Vali Mustafa Tutulmaz ile çok sayıda sanayici ve işadamı katıldı.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Orman, ve, Su, İşleri, Bakanı, Eroğlu:,
Yorumlar
Haber Yazılımı