Haber Detayı
09 Aralık 2017 - Cumartesi 14:00 Bu haber 790 kez okundu
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
- "Bilgisayar kullanan değil çözüm üreten bir toplum oluşturmak lazım. Gençlerimizin üretmesi lazım. Bu nedenle kodlama eğitimi çok önemli. Bu sayede çocuklar kodlamayı, programlamayı, yazılımı öğrenecek"
GÜNDEM Haberi
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

AFYONKARAHİSAR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bilgisayar kullanan değil, çözüm üreten bir toplum oluşturmak gerektiğini belirterek, "Gençlerimizin üretmesi lazım. Bu nedenle kodlama eğitimi çok önemli. Bu sayede çocuklar kodlamayı, programlamayı, yazılımı öğrenecek." dedi.

Eroğlu, Türkiye Vodafone Vakfınca düzenlenen 7-14 Yaş Arası Kodlama Eğitimi programında, teknolojinin çok hızla ilerlediğini söyledi.

Yakın bir zamanda savaşların robotlarla olacağını ifade eden Eroğlu, "Sistemi kontrol eden, çağın üstünde hedef koyan milletler ayakta kalır, gerisi tarih sahnesinden silinir. Dolayısıyla biz en üst seviyelerde hedeflerimizi kıoymamız lazım." diye konuştu.

- "Artık yazılımlara kendimiz hakim olmamız lazım"

Eroğlu, hedefi olmayan milletlerin tarih sahnesinden silineceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bizde çok önemli bir kaynak var; gençler. Bunları çağın gereklerine hatta çağın ötesinde gereklere uygun şekilde yetiştirmemiz lazım. Bunlardan birisi de kodlama eğitimi. Ben Vodafone'yi tebrik ediyorum. Bilgisayar kullanan değil çözüm üreten bir toplum oluşturmamız lazım. Gençlerimizin üretmesi lazım. Bu nedenle kodlama eğitimi çok önemli. Bu sayede çocuklar kodlamayı, programlamayı, yazılımı öğrenecek. Artık her şeyi kendimiz yazmamız lazım. Kapalı sistemler çok yanlış. Artık yazılımlara kendimiz hakim olmamız lazım. Eski Türkiye'de maalesef bütün yazılımlar yabancılar tarafından alınırdı. Hatta kara kutuydu, içine giremezsiniz. Ben İSKİ Genel Müdürü olduğum zaman Fransa'dan kapalı bir sistem almışlar ve öyle bir bağlamışlar ki 'Biz bu sistemi işletmek için her yıl 1,5 milyon dolar isteriz' diyorlar. Sistemi düzeltmek istiyorsunuz hata veriyor, düzeltemiyorsunuz. Adamı çağırıyorsunuz nasıl düzelttiğini bilmiyorsunuz. Sonra onu çöpe attım."

- "Türkiye'nin en muhteşem bilgi işlem teknoloji merkezini kurdum"

Çektikleri sıkıntılar üzerine 30 kişilik bir yazılım ekibi kurduklarını anlatan Eroğlu, "O zaman programcı, yazılımcı pek yoktu. Bankalar bizdeki yazılımcıları çekmeye başladı. Bu şekilde 150-200 yazılımcı yetiştirdim. Bizim şu anda bile yazılımcılara çok ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

Gençlerin teknolojik yenilikleri çabuk öğrendiğini dile getiren Eroğlu, "Benim 2 yaşında bir torunum var. Benim bilgisayarı kendisi açıyor, oyunu buluyor. İstediği gibi değiştiriyor, şaşırıyorum. 7-14 yaş arasında bu gençlere kodlama eğitimi yaptırmanız çok faydalı. Bu proje çok önemli. Bunun faydasını göreceğiz." diye konuştu.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Orman, ve, Su, İşleri, Bakanı, Eroğlu:,
Yorumlar
Haber Yazılımı