Haber Detayı
17 Ocak 2018 - Çarşamba 13:31 Bu haber 1107 kez okundu
 
Savunma ve güvenlik harcamalarında artış
Genel bütçeden askeri savunma ve güvenlik hizmetlerine yapılan harcamalarda geçen yıl 2016'ya göre yüzde 12,6 artış kaydedildi. Askeri savunma hizmetleri için 29,4 milyar, toplam harcama ise 63,4 milyar lirayı buldu.
GÜNDEM Haberi
Savunma ve güvenlik harcamalarında artış

ANKARA (AA) - Göksel Yıldırım - Askeri savunma ve güvenlik hizmetlerine genel bütçeden yapılan harcamalar geçen yıl 2016'ya göre yüzde 12,6 arttı.

Maliye Bakanlığı verilerine göre, 2017'de savunma ve güvenlik hizmetlerine yönelik genel bütçeden yapılan harcamalar, bir önceki yılı geride bıraktı. Bu hizmetler için yapılan harcamalar bütçe başlangıç ödeneklerinin de üzerinde gerçekleşti.

Genel bütçeden askeri savunma hizmetlerine 2016'da 25,5 milyar lira, genel güvenlik hizmetlerine ise 30,8 milyar lira harcandı. Savunma ve güvenlik hizmetlerine yapılan harcama toplam 56,3 milyar lira oldu.

Geçen yıl askeri savunma hizmetleri için 29,4 milyar lira, genel güvenlik hizmetleri için ise 34 milyar lira kaynak kullanıldı. Savunma ve güvenlik hizmetlerine yönelik genel bütçe harcamaları 63,4 milyar lirayı buldu.

Söz konusu hizmetlere yapılan harcamalar geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 12,6 artışla 7,1 milyar liraya ulaştı.

Bütçeden geçen yıl için tahsis edilen 28,3 milyar liralık askeri savunma hizmetleri, 32,1 milyar liralık genel güvenlik hizmeti başlangıç ödenekleri geride bırakıldı.

Askeri savunma hizmetlerinde geçen yıl en fazla harcama aralık ayında yapıldı. Söz konusu aydaki harcama tutarı 3,8 milyar lirayı buldu. En düşük harcama ise şubat ayında 1,9 milyar lira ile gerçekleşti.

Genel güvenlik hizmetlerinde ise geçen yıl en fazla harcama yine aralık ayında oldu. Aralıkta 3,8 milyar liralık genel güvenlik harcaması yapıldı. En düşük genel güvenlik harcaması 2,3 milyar lira ile şubat ayında gerçekleşti.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Savunma, ve, güvenlik, harcamalarında, artış,
Yorumlar
Haber Yazılımı