Haber Detayı
26 Mart 2020 - Perşembe 12:52 Bu haber 570 kez okundu
 
SEMERCİ, ŞOFÖR ESNAFINA DESTEK İSTEDİ
Denizli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Köksal Semerci, koronaviris salgını nedeniyle şoför esnafının sıkıntıya düştüğünü belirterek, şoför esnafına destek olunmasını istedi.
DENİZLİ GÜNDEM Haberi
SEMERCİ, ŞOFÖR ESNAFINA DESTEK İSTEDİ

Konuyla ilgili taleplerini Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanlığı’na ileten Semerci, “Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de koronavirüs salgınından halkımızın etkilenmemesi için alınan tedbirler sonucu taşımacı esnafı ekonomik sıkıntıya girmiş bulunmaktadır. İçişleri Bakanlığı’nın 24 Mart 2020tarihli genelgesinde araçların mevcut kapasitelerinin yüzde 50’si kadar yolcu taşımaları şartı getirilmiş olmasıyla da mevcut giderler aynı,  gelir ise yüzde 50 oranında düşmüş durumdadır. Öncelikli gayemiz sağlık olsa da esnafımızı bu süreçte ayakta tutabilmek için bir takım önlemlerin alınması, taşımacı esnafının desteklenmesi  gerekmektedir. Bu konudaki istek ve talepler üyelerimizce bize iletilmiş olup, bu taleplerin yetkili kurumlara bildirilmesi gerekmektedir” dedi.

ESNAFIN TALEPLERİNİ SIRALADI

 Esnafın istek ve taleplerini de sıralayan Semerci, şunları söyledi: Tüm esnafımıza faizsiz ve 6 ay geri ödemesiz 30 bin TL kredi verilmeli. Esnafımızın Bağ Kur ve SGK primleri ötelenmeli ya da mevcut durum bir sonuca varana kadar muaf tutulmalı. Esnafımız tabi olduğu MTV ve KDV’den muaf olmalı ya da 1 yıl ötelenmeli.  Esnafa özel belirlenecek bir kota dahilinde yüzde 50 indirimli akaryakıt verilmeli. Minibüslerde zorunlu olan engelli rampası mecburiyeti ileri bir tarihe ertelenmeli. 2021 Ocak ayında faaliyete geçecek olan ticari taksilerde araç takip ve kamera kayıt cihazı zorunluluğu ileri bir tarihe ertelenmeli. 10 Temmuz 2020 tarihinde faaliyete geçecek olan mevcut takografları dijital takograf ile  değiştirme mecburiyeti ileri bir tarihe ertelenmeli.” 

Kaynak: Mesut GÜLER

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: SEMERCİ,, ŞOFÖR, ESNAFINA, DESTEK, İSTEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı