Haber Detayı
16 Ocak 2018 - Salı 15:31 Bu haber 1241 kez okundu
 
'Arkadaşım eşek' şarkısını aratmayan 30 yıllık dostluk
Konya'da yaşayan Mehmet Çevik'in, 30 yılını birlikte geçirdiği için "Emektar" adını verdiği eşeğiyle dostluğu, Barış Manço'nun "Arkadaşım eşek" şarkısının sözlerini aratmayacak derecede renkli hikayeleri barındırıyor.
GÜNDEM Haberi
'Arkadaşım eşek' şarkısını aratmayan 30 yıllık dostluk

KONYA(AA) - Konya'da 38 yaşındaki Mehmet Çevik, 30 yılını birlikte geçirdiği eşeği "Emektar" ile çobanlık yaparak evine ekmek götürüyor. Çevik'in "Emektar" ile yol arkadaşlığı", Barış Manço'nun "Arkadaşım eşek" şarkısının sözlerini aratmayacak derecede renkli hikayeleri barındırıyor.

Selahattin Eyyubi Mahallesi'nde yaşayan Çevik ile "yol arkadaşım" dediği eşeği arasındaki bağ görenlerin ilgisini çekiyor. 8 yaşından beri çobanlık yapan Çevik'in en büyük yardımcısı, 30 yıldır yanından ayrılmayan eşeği.

Koyunların her gün aynı güzergah kullanılarak otlatmaya götürülmesi sırasında "Emektar", görevini en iyi şekilde yapıyor. Adeta sürünün liderliğini yapan eşek sayesinde Çevik, hiç zorluk çekmiyor.

"Beraber çok çile çektik"

Çevik, "arkadaşı eşek" ile olan uzun soluklu yol arkadaşlığını AA muhabirine anlattı.

Eşeklerin genellikle 25-30 yıl yaşadığını hatırlatan Çevik, "Emektar"ın ise yaşının 38'in üzerinde olduğunu söyledi.

Eşeği ile arasında çocukluğuna uzanan bir dostluk olduğunu belirten Çevik, 30 yılda birçok sıkıntıyı birlikte atlattıklarını dile getirerek, ''Yıllardır yaklaşık 500 koyunu yaymaya birlikte gidiyoruz, koyunları birlikte güdüyoruz. Emektar, karda yağmurda, dağda taşta çok yükümüzü taşıdı. Beraber çok çile çektik. Yol arkadaşım o benim. Daha önce ismi yoktu. Çok uzun yaşayınca adını 'Emektar' koyduk." diye konuştu.

"İyice yaşlandı, yük yüklemiyorum. Ona da yazık"

Her gün dağlara çıkarak, hayvanlarını doğal ortamda beslemeye özen gösterdiğini anlatan Çevik, "Eskiden yokuşlarda yorulduğum zamanlar, Emektar'ın sırtına binerdim. Şimdi yaşı iyice ilerledi. Yük yüklemiyorum. Ona da yazık." dedi.

Yol arkadaşının yaşını inceletecek

"Emektar"ın dünyada yaşayan en yaşlı eşeklerden biri olduğunu düşündüğünü dile getiren Çevik, "Gözlerinden ve dişlerinden anladığım kadarıyla yaşı benden büyük. Uzman bir veterinere baktırarak gerçek yaşını öğrenmek istiyorum. Eşeklerin yaşı, kesici dişlerinin aşınıp yıpranmasına göre anlaşılıyormuş." ifadesini kullandı.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: 'Arkadaşım, eşek', şarkısını, aratmayan, 30, yıllık, dostluk,
Yorumlar
Haber Yazılımı