Haber Detayı
25 Ocak 2018 - Perşembe 22:15 Bu haber 617 kez okundu
 
'Viyana’da yapılan Suriye konulu özel görüşme çok kritik'
GÜNDEM Haberi
'Viyana’da yapılan Suriye konulu özel görüşme çok kritik'

VİYANA (AA) - Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) sözcülerinden Yahya Aridi, Cenevre görüşmelerinin 9. turu kapsamında Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen Suriye konulu özel toplantı çerçevesinde Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile görüşmeleri öncesinde basına açıklama yaptı.

Viyana'da Suriye konulu özel toplantı yapılacak 'Viyana'da Suriye konulu özel toplantı kilit önemde'

Hedeflerinin iki günlük toplantıda siyasi geçişin yol haritasını çizen BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararını tamamen hayata geçirmek olduğunu ifade eden Aridi, "De Mistura bu toplantıyı çok kritik bir görüşme olarak tanımladı, biz de aynı görüşteyiz." dedi.

De Mistura, muhaliflerden önce Beşşar Caferi başkanlığındaki rejim heyeti ile BM Viyana ofisinde iki saati aşan bir görüşme yaptı.

Cenevre'deki 8. tur görüşmeler, Beşşar Esed rejiminin uzlaşmaz tutumu nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Muhalefet heyeti, rejimin "muhatap bulamama" bahanesini ortadan kaldırabilmek için geçen tura ilk defa, geniş kapsamlı tek bir heyet ile katılmıştı. Buna rağmen rejim heyeti, üç hafta süren görüşmelerin yalnızca 9 gününde yer almıştı. Muhalifler, "doğrudan" ve "ön koşulsuz" siyasi geçiş müzakerelerine geçmeyi teklif ederken, rejim heyeti, süreci oyalamak için terörle mücadele başlığına odaklanmayı seçmişti.

Viyana'daki Cenevre 9 görüşmeleri kapsamında yapılan özel toplantının gündemini, Soçi'de 29-30 Ocak'ta yapılan Ulusal Diyalog Kongresi hazırlıkları oluşturuyor.

Taraflar, Soçi'de ele alınması planlanan anayasa komitesi oluşturulması konusunu müzakere ediyor.

Muhabir: Aşkın Kıyağan, Selen Temizer, Muhammed Shekh YusufKaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: 'Viyana’da, yapılan, Suriye, konulu, özel, görüşme, çok, kritik',
Yorumlar
Haber Yazılımı