Haber Detayı
11 Aralık 2017 - Pazartesi 12:45 Bu haber 1453 kez okundu
 
TİKA'dan Kırgızistan'a sağlık eğitimi desteği
TİKA katkılarıyla Kırgızistan’ın Oş ve Celalabat şehirlerinde çocuk ve doğum hastanelerinde görev yapan Kırgız sağlık personeline "Yenidoğan Canlandırma (Neonatal Resüsitasyon)" eğitimi verildi.
GÜNDEM Haberi
TİKA'dan Kırgızistan'a sağlık eğitimi desteği

ANKARA (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla Kırgızistan’ın Oş ve Celalabat şehirlerinde çocuk ve doğum hastanelerinde görev yapan Kırgız sağlık personeline "Yenidoğan Canlandırma (Neonatal Resüsitasyon)" eğitimi verildi.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre eğitimler, TİKA, Kırgızistan Sağlık Bakanlığı, Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) iş birliğinde düzenlendi.

Eğitimlerde Türk hekimler, neonatoloji uzmanları, ebeler ve hemşirelerden oluşan katılımcılara uygulamalı yeni doğan canlandırma teknikleri eğitimi verdi.

Celalabat'ta yapılan eğitime 37, Oş Devlet Üniversitesi ev sahipliğindeki eğitimlere ise 48 sağlık personeli katıldı.

Celalabat’taki sertifika töreninde TİKA Bişkek Program Ofisi Koordinatör Yardımcısı Ali Rıza Tezcan, Celalabat Bölge Hastanesi Müdürü Canıbek Karabaev, Müdür Yardımcısı Gülbarçın Rahmanova, Kırgızistan Sağlık Bakanlığı Eğitim Enstitüsü Rektörü Tölögön Çubakov hazır bulundu.

TİKA, Anne ve Çocuk Sağlığını Geliştirme Programı (AÇSAP) kapsamında dost ve kardeş ülkelerin sağlık personellerine yenidoğan canlandırma eğitimleri sağlanıyor.

Muhabir: Dildar Baykan

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: TİKA'dan, Kırgızistan'a, sağlık, eğitimi, desteği,
Yorumlar
Haber Yazılımı