Haber Detayı
28 Ocak 2018 - Pazar 20:15 Bu haber 1257 kez okundu
 
Türk Sahil Güvenliği Kardak devriyesinde
GÜNDEM Haberi
Türk Sahil Güvenliği Kardak devriyesinde

MUĞLA (AA) - Kardak krizinin 22'inci yılı nedeniyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı gemiler ile Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarının devriye faaliyetleri aralıksız sürüyor.

Yunan gemilerini Kardak'a yaklaştırmayan, sabah saatlerinden itibaren Çataladası, Çavuşadası ve Kardak önlerinde devriye ve karakol faaliyeti yürüten Türk Deniz Kuvvetleri unsurları, uluslararası sulardan Türk karasularına döndü.

Bu arada, helikopterlerin eşlik ettiği Türk Sahil Güvenlik botları, kayalıkların etrafında manevra yaptı.

TCSG Umut Gemisi'nin kayalıklara doğru püskürttüğü, çoğunlukla yangınlara müdahalede kullanılan, "su topu" da denilen yüksek tazyikli su, ilginç görüntüler oluşturdu.

Sahil Güvenlik Komutanlığına ait 3 bot, bölgedeki devriye faaliyetlerini sürdürüyor.

- Kardak krizi

"Figen Akat" isimli Türk gemisi, 25 Aralık 1995’te Bodrum'un 3,8 mil açığındaki Kardak kayalıklarında karaya oturmuş, Yunanistan, kendi karasuları olduğu iddiasıyla gemiyi kurtarmaya kalkmıştı. Türkiye, söz konusu bölgenin kendisine ait olduğunu belirterek duruma müdahil olmuştu. Yunanistan, kayalıklardan birine bayrak dikmiş, Türkiye de karşılık olarak 30 Ocak 1996’da bir diğer adaya bayrak dikmişti.

İki ülke çatışmanın eşiğine gelmiş, ABD başkanı ve NATO genel sekreterinin gayretleriyle kriz savaş noktasına varmadan sonlandırılmıştı.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Türk, Sahil, Güvenliği, Kardak, devriyesinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı