Haber Detayı
29 Kasım 2017 - Çarşamba 21:15 Bu haber 866 kez okundu
 
Uşak'ta Kore gazilerine madalya verildi
- Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Deniz Kurmay Albay Jaesic Park'ın katılımıyla kentte yaşayan 2 Kore gazisine madalya verildi
GÜNDEM Haberi
Uşak'ta Kore gazilerine madalya verildi

UŞAK (AA) - Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Deniz Kurmay Albay Jaesic Park, Uşak'ta 2 Kore gazisine madalya verdi.

Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği Kore Kültür Merkezi ve Uşak Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen "Kore Kültür Günü" etkinlikleri kapsamında kente gelen Jaesic Park, Türkiye Muharip Gaziler Derneği tarafından Hasbahçe Polis Evi'nde düzenlenen yemekte Kore gazileri ve aileleri ile bir araya geldi.

Etkinlikte konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Sekreteri Beyazıt Yumuk, Güney Kore ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkisinin önemine değindi.

Güney Kore'nin 1953'te özgürlük mücadelesine Türkiye'nin askeri destek sağladığını hatırlatan Yumuk, "Uşak'tan 55 kişi bu savaşa katıldı, Uşak ili 5 şehit verdi. Uşak'ta halen hayatta olan 7 Kore gazimiz var." diye konuştu.

Jaesic Park ise Türkiye ile ülkesinin dostluk bağının önemine değinirken, "Kore halkı Türk kardeşlerinin yardımını hiçbir zaman unutmayacak" dedi.

Uşak Vali Yardımcısı Mehmet Hulusi Kaya da Türkiye'nin dünyada her zaman dostluk ve barıştan yana olduğunu belirterek, Kore Savaşı'na katılan Türk askerlerinin büyük başarılar gösterdiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Albay Park, Kore gazileri Alişan Almalı ile Ahmet Bozkurt'a madalya taktı, iki Kore gazisinin çocuklarına ise eğitim bursu verdi.

Etkinlik Güney Kore müziklerinin dinlenmesinin ardından sona erdi.


Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Uşak'ta, Kore, gazilerine, madalya, verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı