Haber Detayı
04 Aralık 2017 - Pazartesi 17:01 Bu haber 978 kez okundu
 
Yemen Başbakanı Dağr: GHK'ye Husilere karşı destek verilmeli
Yemen Başbakanı Dağr, "GHK'ye Husilere karşı yürüttükleri mücadelede destek vermek ulusal çıkardır. Her birimizin İran tehdidi karşısında onlara destek vermemiz gerekiyor" dedi.
GÜNDEM Haberi
Yemen Başbakanı Dağr: GHK'ye Husilere karşı destek verilmeli

ADEN (AA) - Yemen'deki meşru yönetimin geçici başkenti olan Aden'de düzenlenen bir programda konuşma yapan Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr, "GHK'ye Husilere karşı yürüttükleri mücadelede destek vermek ulusal çıkardır. Her birimizin ve Arap kardeşlerimizin güvenliği için İran tehdidi karşısında onlara destek vermemiz gerekiyor." ifadelerine yer verdi.

Sana'da dün müttefik olanlar arasında bugün şiddetli çatışmaların yaşandığını belirten Dağr, "Yakın bir zamanda Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Husilerle işbirliğinden çekilen kişiler için 'genel af' ilan edecek. Temeli hoşgörü ve kardeşlik üzerine tesis edilmiş yeni bir sayfa açacağız." dedi.

"Yasal olarak Husilere karşı savaşan kişilerin yanında duracağız. Liderliğin, ulusal partilerin ve vatan evlatlarının çoğunun görüşü bu." ifadesine yer veren Dağr, bazı tarafların şiddeti denediğini, ancak kendilerini barışa ulaştırmadığını söyledi.

Yemen'de meşru hükümete karşı birlikte hareket eden Husiler ile eski cumhurbaşkanı Salih yanlıları arasındaki çatışmalar cumartesi sabahı Sana'da yeniden alevlenmişti.

Yemen'de 2014'ten bu yana meşru yönetim güçlerine karşı ortak silahlı eylemler düzenleyen Husiler ile Salih yanlıları arasında bir süredir anlaşmazlık yaşanıyor.

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Yemen, Başbakanı, Dağr:, GHK'ye, Husilere, karşı, destek, verilmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı