Haber Detayı
19 Nisan 2018 - Perşembe 19:15 Bu haber 1338 kez okundu
 
Fanatik Yahudilerden Mescid-i Aksa'ya İsrail polisi eşliğinde baskın
Fanatik Yahudi'lerden oluşan iki grup İsrail polisi eşliğinde işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
GÜNDEM Haberi
Fanatik Yahudilerden Mescid-i Aksa'ya İsrail polisi eşliğinde baskın

KUDÜS (AA) - İsrail polisi eşliğindeki 250'ye yakın iki ayrı grup fanatik Yahudi'nin işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdiği bildirildi.

Müslümanlara 'Mescid-i Aksa'yı ziyaret edin' çağrısıEski ABD Başkanı Clinton: İsrail, Filistinlileri zayıf gördüğü için anlaşmaya yanaşmıyorSenegalli Bakanın polis eşliğinde Aksa ziyareti tepkilere yol açtıİşçiler 50 ülkede 'Kudüs' için meydanlara inecekFanatik Yahudiler Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlediFilistin'de gazeteci olmak ölümü göze almak demekİsrail mahkemesinden Salah’ın şartlı tahliye kararına iptal

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Sabah 203, öğle namazından sonra da 43, olmak üzere 246 fanatik Yahudi, İsrail polisi eşliğinde Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi." denildi.

Açıklamada, fanatik Yahudilerin Fas (El-Meğaribe) Kapısı'nı kullanarak Mescid-i Aksa'ya girdikleri belirtildi.

Saldırıyla ilgili AA muhabirine bilgi veren Mescid-i Aksa'nın korumalarından biri, "Baskınlar sırasında bazı yerleşimciler, olayları provoke etmek için Talmudik ayin yapma teşebbüsünde bulundu." şeklinde konuştu.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, son birkaç yılda tırmanan saldırılara son verilmesi çağrısında bulundu.

Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarda artış

İbrani takvimine göre "nisan ayı" başlangıcı sayılan ve Hamursuz Bayramı'nı da kapsayan günlerde fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarında artış yaşanıyor. Nisan ayının ilk haftasında 2 bin 500'e yakın fanatik Yahudi Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemişti.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor ve Harem-i Şerif'te kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu iddia ediyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Muhabir: Mustafa Deveci

Kaynak: (BB) - Basın Bülteni Editör: Fatma Kuşgöz
Etiketler: Fanatik, Yahudilerden, Mescid-i, Aksa'ya, İsrail, polisi, eşliğinde, baskın,
Yorumlar
Haber Yazılımı